OD9238-12HHBVXE
DigiKey Part Number
1053-OD9238-12HHBVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9238-12HHBVXE
Description
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 167.5 CFM (4.69m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
72.3dB(A)
Series
Power (Watts)
42.1 W
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
3.50A
Air Flow
167.5 CFM (4.69m³/min)
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.900 in H2O (473.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C