OD9238-12HBVXC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ebm-papst Inc.
In Stock: 0
Similar
ebm-papst Inc.
Datasheet
Qualtek
In Stock: 40
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92.5mm L x 92.5mm H Ball 135.0 CFM (3.78m³/min) 2 Wire Leads
OD9238-12HBVXC
DigiKey Part Number
1053-1287-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9238-12HBVXC
Description
FAN AXIAL 92.5X38MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OD9238-12HBVXC Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
58.0dB
Series
Power (Watts)
16 W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.3A
Air Flow
135.0 CFM (3.78m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.740 in H2O (184.3 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C