OD8038-24HHBVXE
DigiKey Part Number
1053-OD8038-24HHBVXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-24HHBVXE
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 130.0 CFM (3.64m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
66.5dB(A)
Series
Power (Watts)
45.6 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.90A
Air Flow
130.0 CFM (3.64m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
2.000 in H2O (498.2 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C