OD180APL-48HTBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD180APL-48HTBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD180APL-48HTBIP69K
Description
FAN AXIAL 180X65MM 48VDC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 180mm L x 180mm H Ball 460.0 CFM (12.88m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OD180APL-48HTBIP69K Models
Power (Watts)
50.2 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Width
65.00mm
Current Rating (Amps)
1.03A
Voltage Range
28 ~ 52VDC
Static Pressure
1.100 in H2O (274.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C