OD1238-24HHB10AZ
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24HHB10AZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HHB10AZ
Description
24VDC 120X120X38MM REVERSIBLE FL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 146.0 CFM (4.09m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Reversible Flow, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
50.0dB(A)
Series
Power (Watts)
8.2 W
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.450A
Air Flow
146.0 CFM (4.09m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.600 in H2O (149.5 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C