OD1238-24HBVXC10A
DigiKey Part Number
1053-1156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HBVXC10A
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 226.0 CFM (6.33m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-24HBVXC10A Models
Category
Noise
65.0dB
Mfr
Power (Watts)
40.8 W
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
1.7A
Width
38.00mm
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Air Flow
226.0 CFM (6.33m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
1.350 in H2O (336.3 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C