OAB13372-22-1WB
DigiKey Part Number
1053-1782-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB13372-22-1WB
Description
FAN IMP MTRZD 133X72MM 230VAC W/
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 133mm Dia Ball 188.0 CFM (5.26m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
60.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
39.00W
Series
RPM
3200 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 133mm Dia
Weight
2 lbs (907.2 g)
Width
72.50mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
188.0 CFM (5.26m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.880 in H2O (219.2 Pa)
Material - Blade
Thermoplastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C