OA938AP-22-1TB
DigiKey Part Number
1053-1114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA938AP-22-1TB
Description
FAN AXIAL 92X38.5MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 92mm L x 92mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA938AP-22-1TB Models
Category
Noise
32.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
9.00W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.992 lb (449.96 g)
Width
38.50mm
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C