OA109AP-22-1TBXC
DigiKey Part Number
1053-1010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA109AP-22-1TBXC
Description
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 131.0 CFM (3.67m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA109AP-22-1TBXC Models
Category
Noise
47.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
22.00W
Series
RPM
3300 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.1 lbs (499.0 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.110A
Air Flow
131.0 CFM (3.67m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C