NSS60101DMTTBG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 NPN (Dual) 60V 1A 180MHz 2.27W Surface Mount 6-WDFN (2x2)
NSS60101DMTTBG
DigiKey Part Number
NSS60101DMTTBGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS60101DMTTBGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS60101DMTTBGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS60101DMTTBG
Description
TRANS 2NPN 60V 1A 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NSS60101DMTTBG Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 500mA, 2V
Manufacturer
onsemi
Power - Max
2.27W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
180MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
2 NPN (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1A
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60V
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
180mV @ 100mA, 1A