NCP171AMX080060TCG
DigiKey Part Number
488-NCP171AMX080060TCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP171AMX080060TCGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP171AMX080060TCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP171AMX080060TCG
Description
IC REG LINEAR 0.8V 80MA 4-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 80mA 4-XDFN (1.2x1.2)
Category
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Mfr
PSRR
65dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Number of Regulators
2
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-XDFN (1.2x1.2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V