MM5Z2V4T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 381.680
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 677
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 57.344
Zener Diode 2.4 V 100 mW ±8% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
MM5Z2V4T1
DigiKey Part Number
MM5Z2V4T1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z2V4T1
Description
DIODE ZENER 2.4V 100MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM5Z2V4T1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±8%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
100 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms