BZX84C39LT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1.769
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 497
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5.784
Diodes Incorporated
In Stock: 89
Comchip Technology
Zener Diode 39 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C39LT3G
DigiKey Part Number
BZX84C39LT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C39LT3G
Description
DIODE ZENER 39V 250MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C39LT3G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 27.3 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW