30C02CH-TL-E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 25.228
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 149.208
Datasheet
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Nexperia USA Inc.
Comchip Technology
In Stock: 100
Infineon Technologies
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 700 mA 540MHz 700 mW Surface Mount 3-CPH
30C02CH-TL-E
DigiKey Part Number
30C02CH-TL-EOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
30C02CH-TL-EOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30C02CH-TL-E
Description
TRANS NPN 30V 0.7A 3-CPH
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 50mA, 2V
Mfr
Power - Max
700 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Transition
540MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
700 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Supplier Device Package
3-CPH
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
190mV @ 10mA, 200mA