1N5946BRLG
DigiKey Part Number
1N5946BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5946BRLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5946BRLG
Description
DIODE ZENER 75V 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 75 V 3 W ±5% Through Hole Axial
EDA/CAD Models
1N5946BRLG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 56 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
140 Ohms