1N5921BG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 196
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 6.8 V 3 W ±5% Through Hole Axial
1N5921BG
DigiKey Part Number
1N5921BGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5921BG
Description
DIODE ZENER 6.8V 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1N5921BG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 5.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2.5 Ohms