Z-15GM22-B
DigiKey Part Number
Z10592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z-15GM22-B
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z-15GM22-B Models
Category
Termination Style
Screw Terminal
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Ingress Protection
IP00
Series
Operating Force
538gf
Packaging
Bulk
Release Force
170gf
Part Status
Active
Operating Position
1.156" (29.4mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.011" (0.28mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.079" (2.0mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 6A (DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C