XW2R-J50G-T
DigiKey Part Number
XW2R-J50G-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW2R-J50G-T
Description
INTERFACE MOD RCPT 50PS 16-26AWG
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Female 16-26 AWG
Category
Positions / Poles
50
Voltage - Rated
125VAC
Series
Current Rating (Per Contact)
1 A
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Part Status
Active
Length
7.350" (186.69mm)
Width
1.969" (50.00mm)