XW2K-40G-T
DigiKey Part Number
236-XW2K-40G-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW2K-40G-T
Description
INTERFACE MOD RCPT 40PS 14-28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Interface Module Terminal Blocks - Spring Connection To Rectangular, Male 16-28 AWG
Category
Control Side Cable Retainer
Latches
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Positions / Poles
40
Series
Voltage - Rated
125VAC, 30VDC
Packaging
Bulk
Current Rating (Per Contact)
1 A
Part Status
Active
Length
2.953" (75.00mm)
Process Side Connection
Terminal Blocks - Spring Connection
Width
1.535" (39.00mm)