XW2B-20J6-6
DigiKey Part Number
Z10147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW2B-20J6-6
Description
INTERFACE MODULE HDR 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Male
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XW2B-20J6-6 Models
Category
Positions / Poles
20
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Rated
24VDC
Series
Current Rating (Per Contact)
1 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Part Status
Active
Length
5.315" (135.00mm)
Process Side Connection
Terminal Blocks - Screw Connection
Width
1.772" (45.00mm)