S8VK-G24024
DigiKey Part Number
Z3751-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-G24024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8VK-G24024 Models
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.91" L x 2.36" W x 4.92" H (150.0mm x 60.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, VDE
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A