Image for R88M-K10030H-B is not available
R88M-K10030H-B
DigiKey Part Number
R88M-K10030H-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K10030H-B
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 100W Incremental 230VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-K10030H-B Models
Category
Size / Dimension
Square - 1.575" x 1.575" (40.00mm x 40.00mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.984" (25.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Spacing
1.811" (46.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Type
AC Motor
Features
Brake
Function
Servomotor
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
134.5 / 950
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Approval Agency
CE, CSA, cULus, TUV, UL
Torque - Rated (oz-in / mNm)
45.32 / 320
Weight
1.4 lbs (635 g)
Power - Rated
100W