MJN3CF-AC120
DigiKey Part Number
Z242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN3CF-AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
1.7 kOhms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
16.7 mA