MJN3C-N-DC24
DigiKey Part Number
Z6263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN3C-N-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Coil Resistance
470 Ohms
Coil Current
50 mA