MGN2C-AC240
DigiKey Part Number
Z12588-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGN2C-AC240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
204 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 80°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
cURus
Contact Rating (Current)
30 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
1.17 kOhms
Load - Max Switching
18000VA, 840W
Base Product Number
Coil Current
40 mA