LY2-AC220/240
DigiKey Part Number
Z2878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2-AC220/240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
72 VAC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
18.79 kOhms
Coil Current
4.6 mA