H7BX-AW AC100-240
DigiKey Part Number
Z3364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H7BX-AW AC100-240
Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Preset, Tachometer, Totalizer 100 ~ 240VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
H7BX-AW AC100-240 Models
Category
Input Type
No Voltage, Voltage
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Output Type
Relay, Solid State
Series
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Packaging
Bulk
Reset
External, Front Panel, Programmable
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Square - 68.00mm x 68.00mm
Type
Preset, Tachometer, Totalizer
Mounting Type
Panel Mount
Operating Mode
Up, Down, Command, Individual, Quadrature
Termination Style
Screw Terminal
Count Rate
30Hz, 10kHz
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Number of Characters Per Row
6, 6
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Display Type
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Base Product Number
Display Characters - Height
0.531" (13.50mm), 0.354" (9.00mm)