H3CR-A8E AC/DC24-48
DigiKey Part Number
Z2381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3CR-A8E AC/DC24-48
Description
RELAY TIME DELAY 300HR 5A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable (Multi-Function) Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.05 Sec ~ 300 Hrs Delay 5A @ 250VAC Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
H3CR-A8E AC/DC24-48 Models
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Delay Time
0.05 Sec ~ 300 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
5A @ 250VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24 ~ 48VAC, 12 ~ 48VDC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)