G9SA-301 AC100-240
DigiKey Part Number
Z4043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G9SA-301 AC100-240
Description
RELAY SAFETY 3P 120V-240V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 3PST-NO (3 Form A) 100 ~ 240VAC Coil DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G9SA-301 AC100-240 Models
Category
Contact Rating (Current)
5 A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operate Time
30 ms
Part Status
Active
Release Time
10 ms
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Coil Voltage
100 ~ 240VAC
Coil Current
40 mA