E3AS-HL150MD 5M
DigiKey Part Number
236-E3AS-HL150MD5M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-HL150MD 5M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Category
Response Time
1.5ms, 10ms, 50ms
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Light Source
Red Laser Diode (660nm)
Series
Connection Method
Wire
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IP67G, IP69K
Part Status
Active
Cable Length
196.85" (5m)
Sensing Method
Triangulation
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V