A165L-TWM-24D-2
A165L-TWM-24D-2
DigiKey Part Number
Z1310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A165L-TWM-24D-2
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
EDA/CAD Models
A165L-TWM-24D-2 Models
Color - Actuator/Cap
White
Series
Illumination Type, Color
LED, White
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC)
Voltage Rating - AC
125 V