QBVS128A0B41-HZ
DigiKey Part Number
555-QBVS128A0B41-HZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QBVS128A0B41-HZ
Description
TO BE POSTED AT HTTPS://WWW.ABBP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 128A 48V - 60V Input
Category
Voltage - Isolation
750 V
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Heat Sink, Load Sharing, Remote On/Off
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
97%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
48V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.57" H (58.4mm x 36.8mm x 14.5mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
128A
Standard Number
Power (Watts)
1.536 kW