MRF300AN-27MHZ
DigiKey Part Number
568-MRF300AN-27MHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRF300AN-27MHZ
Description
RF MOSFET LDMOS 50V 3SIL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 28.2dB 300W 3-SIL
Category
Current Rating (Amps)
10µA
Manufacturer
NXP USA Inc.
Current - Test
100 mA
Packaging
Bulk
Power - Output
300W
Part Status
Active
Voltage - Rated
133 V
Technology
LDMOS
Mounting Type
Through Hole
Frequency
1.8MHz ~ 250MHz
Package / Case
3-SIP
Gain
28.2dB
Supplier Device Package
3-SIL
Voltage - Test
50 V