BZX284-B15,115 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZX284-B15,115-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX284-B15,115 |
Description | DIODE ZENER 15V 400MW SOD110 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 15 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-110 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 10.5 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±2% | Supplier Device Package SOD-110 |
Power - Max 400 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |