625-300A-1-1-8-8
DigiKey Part Number
4681-625-300A-1-1-8-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
625-300A-1-1-8-8
Description
Intrinsically Safe Pressure Tran
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 0PSI ~ 300PSI (0kPa ~ 2068.43kPa) Gauge Male - 1/2" (12.7mm) NPT 4 mA ~ 20 mA
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Manufacturer
NOSHOK, Inc.
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/2" (12.7mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial
Features
Intrinsically Safe, Temperature Compensated
Pressure Type
Gauge
Termination Style
DIN EN 175301-803 Form A
Operating Pressure
0PSI ~ 300PSI (0kPa ~ 2068.43kPa)