191-015-113L561 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 200
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 463
In Stock: 384
In Stock: 606
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 326
Image for 191-015-113L561 is not available
191-015-113L561
DigiKey Part Number
191-015-113L561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
191-015-113L561
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
191-015-113L561 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C