172-E15-113R031 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 463
In Stock: 384
In Stock: 559
In Stock: 606
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-E15-113R031
172-E15-113R031
172-E15-113R031
DigiKey Part Number
4515MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-113R031
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-E15-113R031 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Color
White
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C