11938MB-B3N-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938MB-B3N-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-B3N-EA-00
Description
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 102.0 CFM (2.86m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Noise
41.0dB
Series
Power (Watts)
14.00W
RPM
2900 RPM
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
102.0 CFM (2.86m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C