11938KA-24M-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938KA-24M-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938KA-24M-EA-00
Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 113.0 CFM (3.16m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
46.5dB
Series
Power (Watts)
8.4 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.350A
Width
38.40mm
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC
Air Flow
113.0 CFM (3.16m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C