09225SA-24K-EA-D0
DigiKey Part Number
12-09225SA-24K-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09225SA-24K-EA-D0
Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 33.5 CFM (0.938m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
0.040A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
33.5 CFM (0.938m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.086 in H2O (21.5 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C