06025SA-24K-EA-D0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 14.5 CFM (0.406m³/min) 2 Wire Leads
06025SA-24K-EA-D0
DigiKey Part Number
12-06025SA-24K-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-24K-EA-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
17.0dB
Series
Power (Watts)
700 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.030A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
14.5 CFM (0.406m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C