04020VA-12Q-AA-00
DigiKey Part Number
12-04020VA-12Q-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04020VA-12Q-AA-00
Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 12.4 CFM (0.347m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
42.0dB
Series
Power (Watts)
2.5 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.210A
Width
20.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
12.4 CFM (0.347m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.570 in H2O (142.0 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C