FR01FC16H-06XL
DigiKey Part Number
360-3427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01FC16H-06XL
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
NKK Switches
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal Complement
Washable
No
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)