UWR1E100MCL1GB
DigiKey Part Number
493-17501-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-17501-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17501-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWR1E100MCL1GB
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWR1E100MCL1GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
40.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C