UUD1V4R7MCL1GS
DigiKey Part Number
493-2281-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2281-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2281-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUD1V4R7MCL1GS
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUD1V4R7MCL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C