UPW2G220MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12243-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12243-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2G220MHD1TN
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW2G220MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
176 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C