UPW2E470MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 1.150
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1.179
Datasheet
Similar
In Stock: 203
In Stock: 48
In Stock: 28
In Stock: 914
In Stock: 500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW2E470MHD
DigiKey Part Number
493-2025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2E470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW2E470MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
368 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C