UPW1V102MHD1TO
DigiKey Part Number
493-12168-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12168-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1V102MHD1TO
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1V102MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.463 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.95 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C