UPW1A122MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11937-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11937-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1A122MPD1TD
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1A122MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.037 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
52 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C