UCS2E470MHD1TO
DigiKey Part Number
493-13287-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13287-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2E470MHD1TO
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCS2E470MHD1TO Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
490 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
980 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C